а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заседава

заседаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Држи седница, состанок; води состанок или учествува во работата на некое тело.
Англиски: have a meeting
Примери:
Советот за одбрана ќе заседава деновиве.
Делегатите заседаваа цела ноќ.
Изведенки
заседавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи