а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засегнат

засегнати
Вид збор: Придавка
Што е вознемирен, навреден, погоден од нешто.
Англиски: concerned
Примери:
Од тие зборови тој се најде засегнат.
Изведенки
засегнатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи