а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засевка

мн. засевки
Вид збор: Именка, женски род
Свадбен обичај што се изведува во определен ден пред свадбата, при што се засејува брашно за свадбениот леб.
Примери:
На засевката се кани цело село.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК