а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засврдли

засврдлат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да сврдли.
Англиски: drill
Примери:
Tој ја засврдли витрината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи