а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засводи

засводат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи сводови на градба.
Англиски: arch
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Тој го засводи влезот во куќата.
Изведенки
1. засводува несв.
засводуваат
2. засводување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК