а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засводен

засводениот
Вид збор: Придавка
Што е како свод.
Англиски: arched
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Засводен ѕид.
Изведенки
засводеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи