а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засвирка

засвиркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да свирка.
Англиски: whistle
Примери:
Тој весело засвирка.
Изведенки
1. засвиркува несв.
засвиркуваат
2. засвиркување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи