а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засвири

засврат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да свири.
Англиски: play Албански: fillon ti bie, bëj muzikë
Примери:
Детето го извадило кавалчето од појас и засвирело.
Грамафонот тивко засвири.
Пред хотелот засвирија автомобили.
2. За куршуми, гранати - почне да фрчи.
Англиски: whistle Албански: fishkëlloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пак засвирија куршумите околу него.
Изведенки
1. засвирува несв.
засвруваат
2. засвирување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи