а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засветка

засветкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да светка.
Англиски: sparkle
Примери:
Очите му засветкаа од солзи.
Надвор засветкаа молскавици.
Изведенки
засветкува несв.
засветкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи