а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засвети

засветат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13766
1. Почне да свети, да дава светлина.
Англиски: flash Албански: ndriçon
Примери:
Сонцето силно засвети.
Ламбата му засвети во очите.
2. Пушти светлина, направи да биде светло.
Англиски: shine Албански: shkëlqen
Примери:
Прозорецот засвети.
3. Почне да свети, да блеска, да сјае.
Англиски: flash Албански: bën dritë, shkëlqen
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нему му засветија очите.
Златните монети засветија на масата.
Изведенки
1. засветува несв.
засветуваат
2. засветување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК