а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засведочи

засведочат
Вид збор: Глагол, свршен
Потврди нешто со сведоштво, увери некого во нешто со тврдење и со докази.
Англиски: prove
Примери:
Во книгата се засведочени голем број месни имиња.
Сакаше да му ја засведочи на генералот својата почит.
Изведенки
1. засведочува несв.
засведочуваат
2. засведочување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи