а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засвати

Види и: сват (м.)
(се) засватат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане сват со некого, се ороди (со мажење или со женење).
Примери:
Тој се засвати со чорбаџијата.
Изведенки
засватува несв.
(се) засватуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи