а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засаска

засаскаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да саска.
Примери:
Тој засаска како змија.
Изведенки
засаскува несв.
засаскуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи