а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засали

засалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави сало, приготви со сало.
Албански: vjamoj, bëj me vjam
Употреба: Гастрономија
Примери:
Јадењето го засали.
2. (се засали) Се обвие со сало, се здебели.
Англиски: fatten Албански: vjamos, majm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Целиот се засалил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК