а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засади

засадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да сади.
Англиски: plant Албански: fillon të mbjell
Употреба: Земјоделство
Примери:
Го засадивме кромидот вчера, до утре ќе бидеме готови.
2. сади, посади, насади
Англиски: plant Албански: mbjell
Употреба: Земјоделство
Примери:
Нивата покрај реката ја засадивме со пченка.
Новиот парк го засадија со борови садници.
Во истиот период биле засадени дрвја само во реонот меѓу плоштадот и главната улица.
Изведенки
1. засадува несв.
засадуваат
2. засадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи