а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зар

Вид збор: Честичка
Ранг: 2028
1. Во прашални реченици за изразување сомнеж, чудење, неверување.
Примери:
Зар до тебе ми дошло?
Зар толку ти беше силата?
2. Hа почеток на реторичко прашање.
Примери:
Зар има човек што не ги сака сопствените деца?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК