а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарѓан

зарѓаниот
Вид збор: Придавка
Зафатен од рѓа, рѓосан.
Англиски: rusty
Примери:
зарѓана шајка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи