а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарчи

зарчат
Вид збор: Глагол, свршен
зарка (за'рчи)
Англиски: snore
Примери:
Двајцата за миг заспаа и зарчија силно.
Изведенки
зарчува несв.
зарчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи