а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарупа

зарупаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да рупа.
Англиски: nibble
Примери:
Магарето ги зарупа корите од лубеница.
Детето ги зарупа бонбоните.
Изведенки
зарупува несв.
зарупуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи