а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заруди

зарудат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За овца - почне да добива мека и кадрава волна.
Албански: delja zë lesh
Примери:
Овците зарудија.
2. Почне да станува црвеникав.
Англиски: redden Албански: skuqet
Примери:
Уште не беа зарудиле мугрите.
Зарудил по вратот.
Изведенки
зарудува несв.
зарудуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи