а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарти

зартат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46613
1. (за'рти) Почне да рти.
Англиски: sprout Албански: mbin
Употреба: Ботаника
Примери:
Житото зарти.
2. Се појави, излезе на виделина.
Англиски: emerge Албански: shfaqet, duket
Употреба: Преносно значење
Примери:
Малку требаше за да за'рти отровното семе на омразата.
Изведенки
зартува несв.
зартуваат