а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарскоти

зарскотат
Вид збор: Глагол, свршен
(за'рскоти) Почне да рскоти.
Англиски: grate
Примери:
Во дворот нешто зарскоти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи