а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарска

зарскаат
Вид збор: Глагол, свршен
(за'рска) Почне да рска.
Англиски: crunch
Примери:
Bо устата му зарска зрнце песок.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи