а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зароси

заросат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да роси.
Примери:
Надвор пак зароси.
Изведенки
заросува несв.
заросуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи