а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарони

заронат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да рони.
Англиски: crumble Албански: thërmoj, troshit
Примери:
Тој зарони од пченката.
Детето им зарони леб на гулабите.
2. Почне да плаче.
Англиски: drip Албански: lotoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа зарони солзи од радост.
3. (се зарони) Почне да се рони.
Англиски: crumble Албански: thërmoj, troshit
Примери:
Брегот се заронил од удирањето на брановите.
4. (се зарони) Почне да паѓа едноподруго.
Англиски: crumble Албански: troshit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Лисјата се заронија од силниот ветер.
Изведенки
заронува несв.
(се) заронуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи