а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заромори

зароморат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да ромори.
Примери:
Поточето заромори низ брегот.
Изведенки
зароморува несв.
зароморуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи