а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарои

(се) заројат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да се рои.
Англиски: swarm Албански: mblidhen
Примери:
Пчелите се зароија околу нас.
2. Се реди едно по друго во голем број.
Англиски: swarm Албански: mblidhen
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во главата му се зароија слики од детството.
Изведенки
заројува несв.
(се) заројуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи