а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зародок

мн. зародоци
Вид збор: Именка, машки род
1. Најраниот стадиум од развојот на организмот на човекот или на животно.
Англиски: embryo Албански: embrion
Употреба: Биологија
2. Почеток, почетна состојба, почетна појава на нешто.
Англиски: beginning Албански: fillim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Овие идеи одиграа значајна улога во зародокот на работничкото движење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи