а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зароди

(се) зародат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23730
1. Настане, се појави, почне да се развива.
Англиски: emerge Албански: lind, del
Примери:
Во нивните души се зародила несвесна љубов.
Во него се зароди една мисла дека тој може да ја направи таа работа.
2. Стане род еден со друг.
Англиски: relate Албански: lidh, farefisnohet
Примери:
Се зародија со најбогатата фамилија во селото.
Изведенки
1. зараѓа несв.
(се) зараѓаат
2. зараѓање ср.
глаг. им.
3. зародува несв.
(се) зародуваат
4. зародување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК