а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заробеништво

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 21783
Положба, состојба на тој што е заробен.
Англиски: captivity
Примери:
Неколку офицери паднаа во заробеништво.