а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заробеник

мн. заробеници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7135
1. Лице што е заробено, пленето.
Англиски: prisoner Албански: rob, i burgosur
Примери:
Размена на заробеници.
2. Лице што е заробено од некоја страст и сл.
Англиски: slave Албански: rob
Употреба: Преносно значење
Примери:
Заробеници на љубовта.
Изведенки
1. заробеница ж.
мн. заробеници
2. заробеничка ж.
мн. заробенички
3. заробенички прид.
заробеничкиот
Пример: Заробенички логор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК