а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарлија

мн. зарлии
Вид збор: Именка, машки род
Што има среќа во (хазардна) игра.
Англиски: lucky Турски: zar
Употреба: Разговорно
Примери:
зарлија човек
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК