а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарка

заркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42646
(за'рка) Почне да рка.
Англиски: snore
Примери:
Само што ја стави главата на перница, веднаш зарка.
Изведенки
заркува несв.
заркуваат
(за'ркува)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК