а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарипне

зарипнат; зарипни, зарипнете; зарипнав, зарипнаа; зарипнал; зарипнат; (ќе) зарипнев, (ќе) зарипнеа; (ќе) зарипнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30076
засипне
Примери:
Не викај толку силно, ќе зарипнеш.
Изведенки
1. зарипнува несв.
зарипнуваат
2. зарипнување ср.
глаг. им.