а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарипнат

зарипнатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11866
засипнат
Англиски: hoarse
Примери:
Зарипнат глас.
Изведенки
1. зарипнато прил.
Пример: Тој прозборе зарипнато.
2. зарипнатост ж.