а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарипа

зарипаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48265
Почне да рипа, заскока.
Англиски: jump
Примери:
Кучето зарипа околу нас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК