а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заринка

заринкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22515
1. Навлезе, се забоде во нешто.
Англиски: strand Албански: depërtoj
Примери:
Бродот заринка на брегот.
2. Се закопа, се набие во нешто.
Англиски: stick Албански: ngjitet
Примери:
Колата заринка во калта.
Возилото излетало од патот и заринкало во земјата.
3. (се заринка) Навлезе, се забоде во нешто.
Англиски: ground Албански: depërtoj
Примери:
Колата се заринка во калта.
Бродот се заринка на брегот.
Изведенки
1. заринкува несв.
(се) заринкуваат
2. заринкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК