а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заринка

заринкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22840
1. Навлезе, се забоде во нешто.
Англиски: strand Албански: depërtoj
Примери:
Бродот заринка на брегот.
2. Се закопа, се набие во нешто.
Англиски: stick Албански: ngjitet
Примери:
Колата заринка во калта.
Возилото излетало од патот и заринкало во земјата.
3. (се заринка) Навлезе, се забоде во нешто.
Англиски: ground Албански: depërtoj
Примери:
Колата се заринка во калта.
Бродот се заринка на брегот.
Изведенки
1. заринкува несв.
(се) заринкуваат
2. заринкување ср.
глаг. им.