а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарине

заринат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да рине.
Англиски: shovel Албански: fillon të hedh me lopatë
Примери:
Тој го зарина снегот со лопата.
2. заринка
Англиски: strand Албански: ngec në cekëtinë
Изведенки
заринува несв.
заринуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи