а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарика

зарикаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27557
Почне да рика.
Англиски: bellow
Употреба: Зоологија
Примери:
По пасиштата зарикаа говеда.
Изведенки
1. зарикува несв.
зарикуваат
2. зарикување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК