а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарига

заригаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49982
1. Почне да рига, да блуе.
Англиски: belch Албански: vjellë
Примери:
Детето одеднаш зарига.
2. Почне да ждрига.
Англиски: belch Албански: gogësoj
Примери:
Тој се прејаде и зарига.
3. Почне да исфрла оган, пламен.
Англиски: belch Албански: hedh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Топовите заригаа.