а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зариба

зарибат; зарибал; зарибан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42622
блокира, закочи, се закопа
Англиски: jam Српски: зарибати
Употреба: Дијалектен збор , Технологија
Примери:
клипот зарибал
Изведенки
зарибува несв.
зарибуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК