а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарзаватчија

мн. зарзаватчии
Вид збор: Именка, машки род
Лице што произведува и/или продава зарзават.
Англиски: greengrocer Турски: zerzevatçı
Употреба: Разговорно
Примери:
Зарзаватчијата го посеа рано расадот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК