а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарзаватчилница

мн. зарзаватчилници
Вид збор: Именка, женски род
Продавница за зарзават.
Англиски: greengrocery
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој имаше малечка зарзаватчилница во градот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК