а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заржи

заржат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27725
1. За коњ - почне да ржи.
Англиски: neigh Албански: hingëllon
Примери:
Коњот во дворот заржа бесно.
2. За куче - почне да ржи.
Англиски: snarl Албански: hungëroj
Примери:
Во близина заржа куче.
3. За човек - почне да се лути.
Англиски: get angry Албански: hidhërohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Старецот одненадеж заржа.
Изведенки
1. заржува несв.
заржуваат
2. заржување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК