а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заре

Вид збор: Сврзник
зар, зер, зере
Англиски: whether
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ако спиеш, разбуди се зер ти идат добри гости.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи