а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарек

мн. зареци
Вид збор: Именка, машки род
1. зарекување, заклетва
Англиски: vow Албански: premtim, betim
Примери:
Тој го изневери дадениот зарек.
2. (само едн.) Болест од урок.
Албански: mësysh
Употреба: Разговорно
Примери:
Бабата баела од зарек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи