а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зареди

заредат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да реди, да става нешто едно по или до друго.
Англиски: stack Албански: rreshtoj
Примери:
Покрај масата заредија шишиња со ракија.
2. Почне да врши едноподруго со ред едно и исто дејство.
Албански: rreshtoj
Примери:
Жените заредија да ги даруваат светците во црквата.
Тој ги зареди ударите.
3. Почне да реди, да плаче над умрен.
Англиски: lament Албански: vajtoj
Примери:
Таа се фати за главата и зареди со тажен глас.
4. Почне да посетува, да оди од еден до друг.
Англиски: visit Албански: vizitoj
Примери:
Заредија од куќа на куќа да ги собираат парите.
Тој ги зареди сите села.
5. Почне да прикажува, да набројува.
Англиски: count Албански: numëroj
Примери:
Ги зареди сите светци што ги знаеше.
6. (се зареди) Почне да се реди, да се јавува едно по друго.
Албански: rreshtoj
Примери:
Од тој ден се заредија несреќите во таа куќа.
Понекогаш ќе се заредеше цела низа од пукоти.
Се заредија адетите.
Изведенки
1. заредува несв.
(се) заредуваат
2. заредување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи