а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зареве

зареват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да реве.
Англиски: roar Албански: pëllis, ulëroj
Примери:
Тој зареви на цел глас.
2. реве
Англиски: bellow Албански: pallë, ulëroj
Изведенки
заревува несв.
заревуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи