а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарга

заргаат
Вид збор: Глагол, свршен
(за'рга) Почне да рга.
Англиски: toil
Примери:
Уште беше мал кога зарга по туѓи ниви.
Изведенки
заргува несв.
заргуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи